Pripravljam, prosim počakaj...
Sedanji čas in družba. Kolikokrat se ozremo okrog sebe in razmišljamo o temeljnih vprašanjih, izzivih, dilemah, ki jih prinašata, ki jih imamo pred sabo in so že v nas samih? Kakšna je diagnoza stanja našega časa in družbe? O tem smo se pogovarjali s svetovno znano znanstvenico in predavateljico, filozofinjo in sociologinjo svetovnega formata dr. Renato Salecl.
Ste vedeli, da v naših rekah živi riba, ki jo sem hodijo občudovat ribiči z vsega sveta in o kateri se snemajo dokumentarci? Je skrivnostna, izmuzljiva, nepredvidljiva in redka. Posebna in občutljiva ... Gre za soško postrv, ki ima izjemno zgodbo. Je svetovna zvezda in hkrati skrivnost naše neokrnjene narave. Je riba, ki bi jo skoraj izgubili zaradi človeške neumnosti in neupoštevanja narave.
Pred zaprtimi vrati Evrope, v Bosni in Hercegovini, živijo tisoči prebežnikov v mrazu in človeka nevrednih razmerah. Nekateri bežijo pred vojno, drugi v boljše življenje, v Bosni in Hercegovini pa so že nekaj časa ujeti v kaos, v katerem skušajo nekako preživeti. Pomagajo in razumejo jih tisti, ki imajo tudi sami malo - mnogi prebivalci BiH, ki se še dobro spominjajo vojne na njihovih tleh, mnogi so bili tudi sami pred leti begunci, mnogi od njih tudi sami čutijo revščino.
Koliko ljudi v Sloveniji ima disleksijo, ne ve nihče. Je pa zelo pomembno, da disleksijo čim prej prepoznamo, da lahko otrokom čim prej pomagamo. O tem in predvsem o svoji izkušnji govori igralec Gomir Lešnjak - Gojc, ki je imel kot otrok izjemno slabo izkušnjo z okolico oziroma okolica z njegovo "drugačnostjo".
Pred dnevi, ob svetovnem tednu cepljenja, je znova imel veliko dela tudi projekt Imuno. Študenti, združeni v ta projekt, brezplačno opravljajo veliko delo - osveščajo javnost o cepljenju in cepivih. Raziskave, dejstva, zgodovina, številke, stranski učinki ...
Čeprav se volilna kampanja uradno še ni začela, pa de facto že nekaj časa poteka. Kakšno je predvolilno stanje? Kako trenutno kotirajo stranke, kdo ima možnosti priti v parlament, kaj vse se še lahko spremeni in kaj lahko na to vpliva? Kakšno je stanje na desnici in na levici?
"Stisnjena sem bila v kot. Na drugem koncu sobe so bila vrata, ki jih je zaklenil, ključ pa je spravil v žep. Z vreščanjem sem poskušala opozoriti na nasilje. Nihče ni prišel, čeprav vem, da so bili sosedje doma. Spomnim se, kako zelo me je bolelo na začetku, potem pa sem čutila samo še tope udarce." To je le ena od zgodb, ki vas bodo pretresle, zgodbe, ki se ne bi smele nikoli zgoditi.
Revščina pogosto ustvarja novo revščino. Otroci revnih starejših državljanov so namreč tudi sami zelo revni. A ta takšno stanje (pre)mnogih so v veliki meri krive zgrešene politike. Izgovor, da se po črki zakona nečesa ne da narediti, tako ni na mestu, je prepričan humanitarec Boris Krabonja: "Če po črki zakona tega ne moreš narediti, gre pa za človeka, je treba pač tak zakon spremeniti!"
Matjaž Kek je slovenski nogometni trener, za katerim po njegovem odstopu z mesta trenerja nogometnega kluba Rijeka žalujejo ne le nogometni navijači in športni privrženci, ampak celotna Reka in Kvarner. Kot je povedal eden od prebivalcev Reke: "On je bil naš dobri duh." Hrvaški mediji mu te dni pišejo slavospeve.
Čez dober mesec, natančneje 18. novembra, bomo imeli v Sloveniji lokalne volitve. Kampanja se torej začne že čez nekaj dni. Stranke, kandidati in kandidatke za občinske svetnike in svetnice ter seveda kandidati in kandidatke za župane in županje, so že v nizkem štartu.
Se ob slovenskih razpravah in prepirih o priznanju Palestine ali pa ob spopadih in mrtvih, o katerih slišite, ob omembi krajev, ali pa ko berete o politiki, mednarodnih odnosih, vprašate, kakšno je življenje tam? Kako se je roditi in živeti v Hebronu, Ramali, Betlehemu, Jeruzalemu? Kako bi živeli, če bi se rodili tam?
24UR Fokus je šel tokrat nekoliko drugače kot običajno, a bilo je še lepše in še bolj posebno. Šli smo v hribe in gore z gibalno oviranimi, s slepimi, gluhimi, tudi z ljudmi z motnjo v duševnem razvoju ... in videli, slišali in doživeli veliko več, kot bi sicer.
Miro Cerar je pred dnevi podal svoj odstop. V oddaji 24UR Fokus je razkril razloge za to, se obrnil v preteklost na poteze svoje vlade ter pojasnil načrte glede bodočih strukturnih reform. Na vprašanje o nekaterih desničarskih ukrepih aktualne vlade se je premier odzval precej ostro: "Ukrepi so bili nujni," je dejal.
Ena država, eno mesto, ena zgradba, dve barvi, dva naroda, dve šoli. Enim se pouk začne ob osmih, drugim pol ure pozneje. Politika učencem ne dovoli, da bi se mešali. Zakaj bi nas moralo to skrbeti?
Umor raziskovalnega novinarja Jana Kuciaka na Slovaškem še vedno pretresa državo in družbo. Slovaški premier Robert Fico je odstopil, a kljub temu je bilo na ulicah Slovaške pred kratkim spet na deset tisoče protestnikov. Urednik portala Aktuality.sk, za katerega je pisal Kuciak, je odločen: "Ne bo nas utišal niti umor enega od nas."
Sedanji čas in družba. Kolikokrat se ozremo okrog sebe in razmišljamo o temeljnih vprašanjih, izzivih, dilemah, ki jih prinašata, ki jih imamo pred sabo in so že v nas samih? Kakšna je diagnoza stanja našega časa in družbe? O tem smo se pogovarjali s svetovno znano znanstvenico in predavateljico, filozofinjo in sociologinjo svetovnega formata dr. Renato Salecl.
Ivana Kobilca je najbolj znana slovenska slikarka. Razstavljala je v Münchnu, Pragi, Trstu, Budimpešti, Zagrebu, Berlinu, kot ena redkih Slovencev se je uvrstila na znameniti pariški Salon, bila je prva Slovenka, ki se je udeležila Beneškega bienala. Rodila se je 20. decembra 1861 v Ljubljani, umrla 4. decembra leta 1926. Kot ena redkih v tistem času je živela od svoje umetnosti – bila je profesionalna slikarka.
Doktor Jure Leskovec. Izjemen um, pri 28 letih je postal profesor na elitnem Stanfordu, eni najboljših računalniških univerz na svetu. Je podjetnik, ki se je s svojim start-upom pridružil Pinterestu, znanstvenik v svetovni špici.
Borut Pahor se je po letu dni drugega mandata na mestu predsednika države mudil v našem studiu in odgovarjal na vprašanja Mihe Drozga za rubriko 24UR Fokus. Komentiral je aktualna imenovanja za pomembnejše položaje v državi in dejal, da po njegovem pri dogovarjanju s strankami ne gre niti za zaplete, niti za trenja.
Sodišče EU je ta teden odločilo, da evropskim poslancem ni treba razkriti, kako in za kaj porabljajo javni denar, ki ga dobijo za opravljanje svojega položaja. Poraba poslancev tako ostaja brez nadzora, še posebej povsem brez nadzora je več kot štiri tisoč evrov, ki jih vsak mesec dobi vsak evropski poslanec kot tako imenovani splošni dodatek.
"Odpreti se moraš kot knjiga, postati moraš zelo ranljiv, da lahko narediš nekaj, kar je res tvoje ... Ker verjamem, da če je nekaj res tvoje, potem je pot do najbolj univerzalnega, seže do največ ljudi. Hkrati pa moraš sprejeti, da ta tvoja ranljivost sprejme tudi veliko puščic." Besede Maruše Majer, izjemne igralke o umetniškem ustvarjanju.
Zadnja leta vse več mladih odhaja iz Slovenije. Boljše priložnosti, boljše življenje, boljšo zaposlitev in boljši zaslužek iščejo in najdejo drugod po Evropi in svetu. Na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini in po Srbiji ostajajo prazni, zapuščeni celo celotni kraji – mrtve vasi, vasi duhov.
V šestih krajih po Sloveniji delujejo pro bono ambulante. Vanje se po zdravniško pomoč zatečejo ljudje, ki so na dnu družbe, pogostokrat prezrti, za mnoge ne obstajajo.
Migracije so, v vsej zgodovini človeštva, nekaj povsem normalnega in običajnega. Ljudje iščejo boljše življenje. Bežijo pred vojnami, slabo prihodnostjo, revščino ... nekateri iščejo nove karierne priložnosti, boljše življenje zase in za družino. Ljudje so prihajali in odhajali – od vedno. Tudi na in z območja Slovenije.
Zadnja leta so za arheologe v Ljubljani izjemno plodna. Zaradi gradenj in del na cestah smo dobili številne pomembne najdbe in posledično novo znanje o ljudeh, ki so živeli na tem območju pred nami. Poslednja v vrsti najdb, ki zadnje tedne – od objave v svetovnem National Geograficu – fascinira tudi svetovno javnost, je skrivnostna ženska, ki so jo našli v prav posebnem grobu pod današnjo Gosposvetsko cesto.
Na Balkanu je spet napeto na več koncih. Vučićeva politika je na beograjske ulice spravila ljudi, ki teden za tednom protestirajo. Novinar Miha Drozg se je pogovarjal z organizatorji protestov. Jelena Anasonović je jasna: "Protesti so v Srbiji predvsem zaradi naraščajočega nasilja, ki ga država izvaja nad vsemi državljani Srbije, nad narodom."
Je vodilna osrednja dnevno-informativna oddaja v Sloveniji. Ponuja vsebinsko raznovrsten, dinamičen, atraktiven in celovit pregled novic dneva. Novice osrednjega dela so podkrepljene z gosti v studiu, javljanji novinarjev in dopisnikov s terena. Stalnice oddaje so v nadaljevanju vremenska napoved, ekskluziven pregled družabnih dogodkov in šport. Enkrat tedensko ob zaključku ponuja Vizito z Alenko Mirt Iskra in soočenja v TV klubu. Novice iz osrednjega studia POP TV podajajo voditeljski pari; Petra Kerčmar in Matjaž Tanko ter Darja Zgonc s sovoditeljem Edijem Pucerjem.
Preverjeno je priljubljena tedenska informativna oddaja. Ekipa prekaljenih novinarjev, na čelu z urednico in voditeljico Alenko Arko, pripravlja poglobljene raziskovalne zgodbe. V vsaki oddaji gledalce v družbi Preverjeno čaka pet svežih zgodb, o tem, kar se dogaja nam in vam. Oddaja je podana tudi v atraktivni podobi, ki je napisana na kožo vsebinam, ki jih pripoveduje. Življenju, ki ga živimo, ki nas obdaja in ga občutimo.
Je večerna informativna oddaja, ki na zgoščen in atraktiven način podaja najpomembnejše novice in zgodbe dneva, obogatene s pregledom zadnjih, najnovejših večernih domačih in tujih dogodkov. Oddajo izmenjaje vodita Maja Čretnik Sodja in Jani Muhič.
Je popoldanska informativna oddaja, ki na kratek, zgoščen in dinamičen način ponuja do poldneva najaktualnejše novice dneva. Podane so informacije z različnih področij življenja: politike, gospodarstva, kronike, športa in vremenska napoved.
SVET na Kanalu A so prva večerna poročila slovenskih televizij. Novice dneva so prikazane na raziskovalen, svojevrsten, izrazito neposreden in vsebinsko pester način. Podane so najaktualnejše, doma in na tujem, nadgrajene s številnimi javljanji v živo in v zaznamkih, na voljo so tudi novice iz sveta športa, vremena. Oddaja prikazuje tudi pristne slovenske šege ter navade, koristne nasvete iz različnih krajev Slovenije. Opozarja še na humanitarne akcije za ljudi, ki potrebujejo pomoč, naš vsakdan pa pristno slika ob koncih oddaje z gledalci, ki lahko pošiljajo svoje zanimive utrinke.
Pogosta vprašanja Splošni pogoji Politika zasebnosti Cenik Poveži naprave Več o VOYO Preveri povezavo in naprave Vizualna opozorila Piškotki Kontakt PRO PLUS d.o.o.
2016© VOYO.si Vse pravice pridržane.